- Pozostałe wiadomości
- Indywidualny dowóz uczniów...
Indywidualny dowóz uczniów z niepełnosprawnością
Dowóz uczniów z niepełnosprawnością realizowany jest na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
Dowóz realizowany jest do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowaczego w Grębowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowaczego w Dębnie pojazdami należącymi do wymienionych wyżej placówek.
Z kolei dowóz indywidualny do szkół na terenie Sandomierza pojazdami należącymi do rodziców dzieci z niepełnosprawnością jest realizowany oraz dofinansowany na podstawie indywidulanych umów zawartych z rodzicami.
Zgodnie z Art. 39 a Ustawy Prawo oświatowe sposób realizacji obowiązku dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych wygląda następująco:
1. Obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4, gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.
2. Zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru:
gdzie:
a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c - średnia cena jednostki paliwa w danej gminie właściwego dla danego pojazdu,
d - średnie zużycie paliwa w jednostkach na 100 kilometrów dla danego pojazdu według danych producenta pojazdu.
3. Średnią cenę jednostki paliwa w gminie określa na każdy rok szkolny rada gminy, w drodze uchwały, uwzględniając ceny jednostki paliwa w gminie.
4. Zwrot kosztów przewozu, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami.
5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiera z rodzicami umowę, o której mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji, że dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
6. Jeżeli rodzice powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi, kwotę zwrotu kosztów przewozu ustala się zgodnie z ust. 2.
Załączniki:
1. Wniosek w sprawie dofinansowania dojazdu dziecka lub ucznia niepełnosprawnego [pobierz *.doc] [pobierz *.pdf]
2. Rachunek o zwrot kosztów przejazdu samochodem osobowym [pobierz *.doc] [pobierz *.pdf]
3. Uchwała Nr XXXVII/378/2021 Rady Miasta Sandomierza z dnia 23 czerwca 2021 r.
w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Sandomierz w roku szkolnym 2021/2022 [pobierz]